İnsan Kaynakları Uzmanı Nasıl Olunur

İnsan Kaynakları Uzmanı Nasıl Olunur?

Şirketlerde vb. kurumlarda işe alınanları, sayılarını, niteliklerini vb. ayarlayan, ileriye dönük planlar yapan, çalışanlarını motive edici ve performans arttırıcı uygulamaları planlayan, yapan kişiler olarak İK Uzmanları önemli bir sorumluluğu üzerlerine almaları gerekir. Popüler bir meslek olmasının yanında eğer bu mesleği seçmek istiyorsanız daha sağlam nedenlerinizin olması gerekmektedir. Çünkü insan ilişkilerini ayarlamak oldukça zordur. Yeri geldiğinde işten çıkarma durumunda kalınabilir ki bu açıdan da karar verme süreci oldukça zor geçecektir. Uzun saatler özveri ile çalışmaya gönüllü olmadan bu işe adım atmamanızı tavsiye ederiz.

insan-kaynaklari-uzmani-nasil-olunur

İnsan Kaynakları Uzmanı Kimdir?

İşletmede çalışacak insan kaynağının sayısını ve niteliğini belirleyerek, insan kaynağının başarısını, moralini, motivasyonunu ve uyum düzeyini artırıcı çalışmaları planlayan, koordine ve kontrol eden kişidir.

Eğer insan kaynakları uzmanı olmak istiyorsanız, normalin üzerinde genel yeteneğe, düşüncelerini sözlü ifade edebilme gücüne sahip olmalısınız. Ayrıca bir işi planlayabilen ve uygulayabilen, analitik düşünebilen, başkalarını etkileyebilen, yönlendirebilen ve ikna edebilen, sosyal bilimlere ilgi duyan, insanlarla iyi iletişim kurabilen, yabancı dil bilen ve kullanabilen, ekip çalışmalarına yatkın, bilgisini paylaşabilen, çabuk ve doğru karar verebilen, insanlarla empati kurabilen … ve daha birçok niteliğe sahip olmalısınız. Çünkü işiniz “insan” olunca çok yönlü yeneteklerinizin olmasının gerekliliği oldukça normaldir. Eğer tüm bu niteliklere sahipseniz İK Uzmanı olmak adına kararınızı verebilirsiniz.

İnsan Kaynakları Uzmanı Olmak için Hangi Okuldan Mezun Olmalısınız?

Doğrudan “İnsan Kaynakları Uzmanı” ünvanı alabileceğiniz bir lisans programı yoktur. Ancak işletme, iktisat, kamu yönetimi, psikoloji, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri rehberlik ve psikolojik danışma, halkla ilişkiler ve iletişim bölümlerinden mezun olduğunuzda insan kaynakları alanında çalışabilirsiniz. Ancak yöneticilik veya uzmanlık alanlarına yükselebilmek için bir diplomadan daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır.

Meslek ile doğrudan ilgili yüksek lisans programları mevcuttur. Çeşitli üniversitelerde bu alanda yüksek lisans yapabilir  ve sertifika programlarına katılabilirsiniz.

Nasıl İnsan Kaynakları Uzmanı Olunur?

Kısacası; 4 yıllık işletme, iktisat, kamu yönetimi, psikoloji, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, rehberlik ve psikolojik danışma, halkla ilişkiler ve iletişim gibi bölümlerden birini bitirdikten sonra, iki yıllık insan kaynakları uzmanlığı alanında veya bu alana yakın yüksek lisans programlarından birine girmelisiniz ve başarı ile mezun olmalısınız. Ülkemizde önemli üniversitelerin ilgili sertifika programlarına da katılabilirsiniz. Tüm bunlardan sonra artık İnsan Kaynakları Uzmanı olmuş olursunuz.

Bundan sonra iş bulma süreciniz başlayacaktır.  Daha çok özel sektöre yönelik iş avantajları mevcuttur. Eğitim aşaması boyunca kendinizi ne kadar geliştirdiyseniz iş bulmanız da o kadar kolaylaşacaktır. Kolay gelsin.