Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg’in Bir Numaralı İşe Alım Kuralı!

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg çalışanlarını seçerken kullandığı bir numaralı kuralı Barcelona’da açıkladı.

“Yalnızca beni işe almasını isteyeceğim insanları işe alıyorum.”

Peki bu ne anlama geliyor? Mark  Zuckerberg sözlerine şu şekilde devam ediyor:

“Bir gün bazı şeyler değişirse, ben işe alacağım bu kişi ile yine çalışmak istemeliyim. Eğer bir gün Facebook popülerliğini yitirir ve yok olursa, bu kişi için / onun şirketinde çalışmaktan mutluluk duymalıyım. “

facebook-ise-alim-ve-mulakat

Yani bir gün Mark Zuckerberg’in yanında çalışmaya başlarsak içimizde yüce bir arzu ile işe gitmemiz gerekecek. Bu arzu, çalışmak ile ilgili. Ancak diğer taraftan da gerektiğinde lider olmakla ilgili. Mark’ın sözlerinde dikkat edilmesi gereken nokta lider olmak aslında. Sanki işin sahibi sizmişiniz gibi Mark Zuckerberg’deki arzu ile çalışmak. Aynen onun yaptığı gibi.

Aslında Facebook’un başındaki adamın bu sözleri çok yabancı değil. Birçok işveren ve insan kaynakları uzmanları işe alımlarda, iş görüşmelerinde adayların işi ne kadar istediklerini anlamaya çalışırlar. Gerektiğinde lider olabilecek, sorumluluk alabilecek doğru kişiyi bulmaya çalışırlar. Bu yüzden istemediğiniz bir yere, istemediğiniz bir pozisyon için iş başvurusu yapmamalısınız.

Bu yetkinliğin daha önce yönetici ya da müdür olarak çalışmak ile bir ilgisi yoktur. Unutmayın ki liderlik vasfı sadece özgeçmişte yazanlarla değerlendirilebilecek bir şey değildir. Özgeçmişinize yazdığınız yönetim kadrosunda yer aldığınızı gösteren referanslarınız haricinde nasıl bir karakterinizin olduğu da önemlidir. En iyi liderler saygıdeğer ve kişiliklerinde bu bütünlüğü gösterebilen, işini sonuna kadar sahiplenen kişilerdir. Kendileri için değil daha çok başkaları için düşünebilen ve gerektiğinde doğru kararı verebilen kişilerdir. Bundan zevk alan kişilerdir. Daha iyisini yapmak için uğraşan kişilerdir. Bunların bir özgeçmişte ifade edilebilmesi zor ancak siz kendinize bu konularda inanıyorsanız o halde harekete geçmelisiniz.

İyi bir liderin özelliklerini sıralamak kolay bir iştir. Önemli olan onları uygulayabilmektir. Liderlik özelliğinizi, çalıştığınız pozisyon ne olursa olsun gösterebilmelisiniz.

Zaten gerçek bir lider ruhuna sahipseniz, kendinizi bir şekilde gösterirsiniz. İş görüşmesinde ise liderlik özelliğinizi ifade etmenin yolu örnek bir olay üzerinden gitmektir. Bu örnek olay tüm liderlik sıfatlarını gösteren bir olay olmalı. Hikayeniz yapmacık olmamalı ve mutlaka gerçekleri yansıtmalı.

Mark Zuckerberg’in işe alım kuralından yola çıkarak tavsiyelerimizi sizinle paylaştık ve liderlik vasfının önemine dikkat çektik. Ancak şu da bir gerçek ki, her işveren işe alacağı kişide buna dikkat etmeyebilir. Yine de muhtemel patronlarınıza muhteşem bir lider olabileceğinizi gösteremeseniz bile, muhteşem bir iş arkadaşı olacağınızı gösterebilirsiniz.

Facebook ofis fotoğrafları için buraya tıklayabilirsiniz.