Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Eski İşinizden Çıkartıldığınızı Nasıl Açıklayabilirsiniz?

Yeni bir iş görüşmesine gidiyorsunuz fakat aklınıza takılan oldukça önemli bir konu var. Mülakat sırasında, eski işinizden çıkartıldığınızı veya kovulduğunuzu nasıl açıklayacaksınız? Sözcüklerle oynayıp konuyu uzatmadan tamamen dürüstlüğe önem vererek, bu konuyu zor da olsa açıklayabilirsiniz.

eski-isinizden-neden-ayrildiniz

Eski işinizden çıkartıldığınızı anlatma konusunda olumsuz etkileri en aza indirmenin iki temel yolu var:

Tamamen açık ve dürüst olun

Objektif, samimi ve dürüst olmak, konu her ne olursa olsun sizin lehinize olacaktır.

Mülakatta karşınızda potansiyel işvereniniz duruyor. Yalan söyleyerek bu konuyu geçiştirmeye çalışmanız pek doğru olmayacaktır. Olan biteni, kimseyi suçlamaya çalışmadan tüm çıplaklığıyla anlatın. Yalan söylendiğinde, eninde sonunda ortaya çıkacaktır.

Mülakat sonrasında referanslarınız incelendiğinde eski bağlantılarınıza ulaşılır ve tüm gerçekler başkaları tarafından öğrenildiğinde iş başvurunuz olumsuz sonuçlandırılır. Bu gibi bir hata, başka işlere başvurmanızı dahi önleyebilir.

Hemen her mülakatta sorulan temel sorulardan biri, son işinizden neden ayrıldınız, sorusudur. Cevabı vermekte zorlanmayın, basit cümlelerle durumu ifade edin. Bu konuda yalan söylememeniz gerekiyor. Objektif yani tarafsız olmak, ortada ve politik yanıtlar vermek ve tamamen dürüst olmak anahtar noktalardır. İş görüşmesi yaptığınız kişi kim olursa olsun mutlaka bu kilit noktalara dikkat edecektir. Hiç kimse her zaman her koşulda mükemmel değildir. Fakat her bireyin önceliği dürüstlük olursa, iş görüşmeleri de başarılı geçer, iş yaşamları da.

Bazen kişilikler ve çıkarlar çatışabilir. Eski patronunuzla veya üstlerinizle anlaşamamış olabilirsiniz. Bu çok doğal bir durumdur, herkesin başına gelebilir. İş hakkındaki beklentileriniz, başarı hedefleriniz, maddi düşünceleriniz çelişebilir, bunun sonunda siz işten ayrılmadan onlar sizi çıkartmış olabilir. Çoğu zaman anlaşmazlığa yol açan şartlar daha önemlidir. Zaman geçmesi ve ortaklaşa oturup gerçekte neler olduğunu, anlaşmazlıklara nelerin yol açtığını irdelemek daha sağlıklı olacaktır. Çok iyi bir çalışandınız, sizi çok seviyorlardı, onlara çok şey kattınız. Fakat sonunda bir yerde çelişmeler başladı ve işten çıkarılmanız bu noktada gerekli olmuş olabilir.

Neler Öğrendiniz?

Eski işinizden çıkarıldınız ve bilgi birikimleriniz, deneyimleriniz, yeteneklerinizle yeni bir işe atılmaya hazırsınız. İşten ayrılma kısmınının detaylarını bir kenara bırakın ve şimdiye dek neler öğrendiğinizi, hangi değerleri kendinize ve çalıştığınız kuruma katabildiğinizi anlatın. Çıktığınız kariyer yolunda, geçmişte yaptıklarınız ve gelecek planlarınız yeni şirket yönetimi tarafından bilinmelidir. Kişilik çatışması meselesi burada da ortaya çıkarsa, çoğulcu düşünebilme yeteneğiniz, kriz yönetiminiz, durum değerlendirmeniz ve bu gibi özellikleriniz üzerinde tekrar durulacaktır. Geçmiş deneyiminizden çıkardığınız dersleri burada kullanın. Beklentilerine net bir yaklaşımla sunumuzu yapın.