Down Sendromlu Gençler Bimeks’e Artı Değer Katıyor

Teknoloji Perakende Şirketi Bimeks Down sendromlu bireyleri topluma kazandırmak çerçevesinde başarılı bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyor. Mağazaların satış ekiplerinde kadroya alınan Down Sendromlular Bimeks Personeli olarak görev yapıyor.

Bünyesinde 9 Down Sendromlu çalıştıran Bimeks, tüm çalışanlarından ayırmadığı Down’lular ile güzel tempoda iş akışını yürütüyor. İlk Down Sendromlu genç 2012’de göreve başlamış ve böylece proje hayata geçmiş bulunuyor. Hali hazırda Bimeks’in büyük mağaza konseptli 9 teknoport mağazasında, 9 Down’lı genç, Bimeks personeli olarak görev yapıyor. Teknoport mağazalarda, sorumlu oldukları farklı reyonlarda, satış, düzen, yönlendirme gibi birçok işi başarıyla üstleniyorlar. Müşterilere ürünler hakkında bilgi verip gerekli yönlendirmeleri gerçekleştiriyorlar.

Günümüzde hastalık ya da bir eksiklik olarak görülen Down Sendromunda bireyler toplumdan dışlanma ve sosyal hayattaki kısıtlamalarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu noktada Bimeks Down’lu gençlerin azmiyle yeteneklerinin ortaya çıkmasına olanak tanıyor. Hayata geçirdiği proje ile yalnızca Down’luları hayata kazandırmakla kalmıyor aynı zamanda topluma ve tüm firmalara ciddi örnek teşkil ediyor.

Down Sendromlular Bimeks Ailesi’nin Vazgeçilmez Bireyleri

Bimeks İnsan Kaynakları Yöneticisi Nisa Dizdar Down Sendromlu bireylerin istihdamı ile ilgili olarak ‘Bimeks olarak; en önemli değerlerimizden biri olan “Aile” kavramının içini bir kez daha doldurduk. Her ailede görebileceğimiz, bizlerden birilerini, Down Sendromlu gençlerimizi çalışma yaşamına kattık. Down Sendromlu gençlere, mağazalarımızda çalışma imkânı yaratarak, onların evlerinden çıkmasını sağlayıp, sosyalleşmelerine, genç bireyler olarak kendilerine güvenmelerine, kendilerini ifade etmelerine, mesleki bilgi ve beceri kazanıp, hem kendi hem de ailelerinin bütçelerine katkı sağlamalarına, kısaca hayata karşı kazanmalarına aracılık yapmak istedik’’ diyor.