Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Deloitte İnsan Kaynakları ve İşe Alım Süreçleri

Uluslararası bir firma olan Deloitte Türkiye’deki faaliyetlerini 1986 yılında başlamıştır. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan ofisleri ve 1,100 kişiyi aşkın personeli ile Türkiye’de Denetim, Vergi ve Danışmanlık alanlarında hizmet vermektedir.

deloitte-insan-kaynaklari-mulakatDiğer denetim şirketleri gibi Deloitte’ta çoğunlukla üniversiteden yeni mezun olmuş adaylara iş imkanı sağlıyor. Üniversiteden yeni mezun olmuş adaylar Deloitte’ta işe başladıkları zaman çok yoğun bir teknik ve görev başında eğitime tabi tutuluyorlar.

Denetim sektöründe işe başlayan adaylar işin niteliğine göre 2 ile 4 hafta arasında değişen sürelerde farklı müşterilerde görev alıyorlar. Çoğunlukla bir takım liderinin olduğu işin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte 2 ya da 3 takım üyelerinden oluşan bir ekiple müşterilerin iş merkezlerinde hizmet verilmektedir.

Çalışanlar denetim alanından işe başladıkları zaman kendilerini sıkı “deadline”ları olduğu yoğun iş temposu içerisinde buluyorlar. Fakat kısa sürede iş yapma beceresi kazanmaları ve birçok farklı insanla birlikte çalışarak iş hayatı ve özel hayatları ile ilgili çok büyük zenginlik sahibi oluyorlar.

Deloitte İnsan Kaynakları tarafından yürütülen işe alım süreçleri, üniversiteden yeni mezun ve deneyimli işe alımı şeklinde iki türlü yapılıyor. Mezun olacak ya da üniversitede öğrenim görmeye devam eden adaylar için, denetim mesleğini ve kariyer fırsatlarını tanıtmak amacı ile Deloitte İnsan Kaynakları üniversitelerde birçok etkinlik düzenliyor. Bunların arasında tanıtım seminerlerinin olmasının yanı sıra üniversitelerde derslere girip, etkin bir şekilde tanıtım yapmak da yer alıyor.

Yeni mezun işe alımları için başvurular her yıl düzenli olarak Mayıs ayında başlamakta ve yeni mezunlar için işe başlama tarihi olan Eylül ayına kadar devam etmektedir. Deloitte İnsan Kaynakları yoğun olarak yeni mezun işe alımı gerçekleştirmekte olup 2013 yılında toplam 196 yeni mezun adayı istihdam etmiştir.

Yeni mezun adaylar işe başladıkları anda direk olarak 2 haftalık bir teknik eğitime katılıyorlar ve 2 haftanın bitiminde hemen ekipler halinde işe başlayarak teknik eğitimlerini pratiğe dönüştürme imkanı buluyorlar. Deloitte’ta her bir çalışana bir danışman atanıyor ve bu danışmanlar çalışanlara iş ve kariyerleri konusunda her türlü desteği veriyorlar. 4-5 yıl sonra da aynı danışmanlık görevini yeni mezunlar için kendileri üstlenme imkanına sahip oluyorlar.

Şirketten şirkete değişiklikler gösterebilse de genelde bir denetçi çalışma hayatının ilk 2-3 yılında takım üyesi olarak sorumluluk alıyor. 4 ve 6. Yıllarında ise “Senior”, “takım lideri” olarak deneyim kazanıyor. Bu sürenin sonunda ise sağladığı profesyonel ve yönetsel birikim ile “Manager” pozisyonlarına aday oluyor. “Manager” pozisyonuna yükselen çalışanlar çok sayıda müşteri, takım ve takım liderini yönetme sorumluluğunu alıyor. Kariyeine denetim şirketlerinde devam eden çalışanlar 11-12 yıl içerisinde şirket ortağı olma olanağına da sahip oluyorlar.

Deloitte kariyerlerinin 4. Yılında olan adaylar için “Küresel Gelişim Programı”ndan faydalanma imkanı sağlıyor. Çalışanlar kariyerlerini 4. Yıllarında yurtdışı Deloitte ofislerinde çalışma imkanı buluyorlar. Bunun için yurtdışında çalışacakları ofis ile yapacakları birkaç mülakattan olumlu sonuç almaları ve yeterli seviyede yabancı dile sahip olmaları yeterli oluyor.

Denetim sektöründe çalışabilmek için üniversitelerin İktisadi İdari Birimler Fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir. İlgili yasal düzenlemeler gereği çalışanların Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanına sahip olmaları gerekmektedir ve bu belgenin alınmasının temel şartı da üniversitelerin İktisadi İdari Birimler Fakültelerinden mezun olmaktır.

Denetim sektöründe çalışacak adayların teknik olarak muhasebe-finans alanında bilgi sahibi ve yetkinliği olması beklenmekle birlikte adayların takım çalışmasına yatkın olması en büyük kriterlerden birisidir. Çünkü Deloitte’ta bireysel bir çalışma ortamı bulunmayıp bütün işler ekibin bir parçası olarak geçekleştirilmektedir.

Tecrübeli işe alımlar ise pozisyonlarda açık olması durumunda her alanda ve her kariyer basamağında gerçekleşebilmektedir. Tecrübeli işe alımlar için de yeni mezun adaylar için geçerli olan kriterler aranmaktadır.

– – – –

Deloitte İş İlanları için buraya tıklayınız.

– – – –