Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Davranış Bazlı Mülakat Soruları İçin Nasıl Hazırlık Yapmalı?

Mülakatlar ve mülakat soruları, sadece bir iş başvurusu yapmaktan çok daha fazlasını gerektirmektedirler. Mülakatlarda adayın eğitim başarısı, iş deneyimleri ve başarı öyküleri önemli olduğu kadar, iş görüşmesi süresince görüşmeyi yapan kişilerde uyandırdığı algı da önemlidir. Hatta adayın iletişimsel nitelikleri, neyi nasıl anlattığı, beden dilini nasıl kullandığı, kendine güvenip güvenmediği gibi sorunsallar özgeçmişte yazan niteliklerden daha fazla önem taşır.

davranis-bazli-mulakat-sorulari-hazirlik

Özellikle de belirli niteliklerin ön planda olduğu davranış bazlı mülakat yapılan görüşmelerde davranışsal özellikler ön plandadır. Böyle mülakatlarda iş görüşmesini yapan kişiler, adayların tutum ve davranışlarından onların gelecekteki iş başarılarını, o firmaya neler katabileceklerini tahmin edebilmekteler. Zira insan kaynakları uzmanları beden dili, davranışsal anlatım konularında özel eğitim almışlardır. Bu sayede adayın el, kol hareketleri, oturuş, duruş tarzları, jest ve mimiklerinden kendisine dair mesajlar alınır. Bununla birlikte karakteristik özellikleri gözler önüne serebilecek özel ve sıra dışı sorulara adayların verdikleri yanıtlara göre değerlendirmelerde bulunulur.

Davranış bazlı mülakatlarda sorulması muhtemel mülakat soruları

Mülakatlarda işe alım uzmanları genellikle adayların geçmiş iş öyküleri, o anki ruh hallerine göre gelecekteki iş başarıları konusunda çıkarımlarda bulunurlar. Her mülakatta mutlaka sorulan klasik sorular da vardır, sadece özel yeterlilik, zihinsel ve psikolojik donanım, hazırbulunuşluk gerektiren sıra dışı sorular da bulunmaktadır. Bu sıra dışı sorulara verilen yanıtlar genellikle mülakatın kaderini belirleyici özelliktedirler.

Örneğin “…… konusundan bir süre bahseder misiniz?”, “………… tanımlar mısınız?” gibi sorular davranış bazlı mülakatlarda sıkça kullanılmaktadır. Bu arada sizi teşvik etmek ve daha ayrıntılı olarak konuşmanızı sağlamak adına “O durumda siz neler düşünürdünüz”, “Böyle bir süreçte sizin kararınız ne olurdu?” gibi sorular da yöneltilmektedir. İşte siz bu soruları yanıtlarken aslında işe alım uzmanlarının yanıtlarda tam olarak ne aradığı da önem taşımaktadır.

Davranış bazlı mülakat soruları nasıl yanıtlanmalı?

Mülakatı gerçekleştiren insan kaynakları uzmanları size yönelttikleri düşünce odaklı sorularla daha çok sizin cesaretinizi ve ikna kabiliyetinizi ölçmeye çalışmaktalar. Bu bakımdan kendi potansiyelinizi gösterebilecek özellikte yanıtlar vermeye çalışın. Bununla birlikte çalışma koşullarına ve iş ortamına uyumunuz ve bazı olumsuz şartlarla mücadele yeteneğiniz, disiplin anlayışınız bu sorulara vereceğiniz yanıtlarda gizli olacaktır.

Ayrıca her iş ortamı belli ölçülerde rekabet yetisi gerektirmektedir. Bu sebeple sizin alanınızdaki işlerde mantık çerçevesinde rekabet edebileceğinizi, kriz durumlarını kontrol altında tutabileceğinizi karşınızdakilere hissettirebilmelisiniz. Bunun için de bir lider vasfıyla olay ve durumlara yaklaşırken ayrıntıları kaçırmadan büyük resmi görebilmelisiniz. Zira karakteristik özelliklerinizin, yetilerinizin ölçüldüğü, değerlendirildiği bu mülakatlarda yöneltilen soruların yanıtları birden fazla anlam ifade etmekte, çok farklı açılardan yorumlanabilmektedir.

Davranış bazlı mülakatlara hazırlanma ipuçları

• Mülakat kesinlikle özel olarak hazırlanıp gidilmesi gereken bir görüşmedir. Zira bu görüşmenin sonunda belki de hayalinizdeki işe alınacaksınız. Bu sebeple mülakat öncesinde daha önceki iş yerinizdeki başarınızı, liderliğinizi gösterecek 5-6 tane durum, olay belirleyin. Bunları mutlaka mantıklı bir çerçevede not edin. Örneğin durum neydi, bu durumda sizin pozisyonunuz neydi, nasıl sonuçlandı, ne kadar sürdü gibi soruların yanıtlarına hakim olun. Ancak bunları belirlerken sizin yeteneklerinizi, işverene çekici gelebilecek kendinize has özellikleri yansıtmasına ve tabiî ki gerçek olmasına özen gösterin.

• Mülakat esnasında çekingen, özgüvensiz, kaygılı bir tutum sergilemekten kaçının. Aksine mülakat öncesinde sizin iş yaşamınızdaki en başarılı olduğunuz anları, en güçlü yönlerinizi düşünün.

• Mülakata hazırlanırken aklınızdan çıkarmamanız gereken hususlardan birisi; mülakatın % 50 ihtimalle tamamen başarılı geçeceğidir. Bir diğer alternatif olarak da mülakatın başarısız, talihsiz başlayabileceği, ancak kesinlikle başarıyla sonlanacağı şeklinde düşünce edinmelisiniz. İşte bu düşüncenin hakim olduğu adaylar, sorulara da daha pozitif yaklaşacakları için olumlu geçme ihtimali yüksektir.

• Yanıtlarınızı sadece bir alana odaklamak yerine, birkaç alternatifli olarak tasarlayın. Zira sizden tam olarak ne istendiğini ancak insan kaynakları uzmanlarıyla tanıştıktan sonra anlayabilirsiniz. Sorulara verdiğiniz yanıtlar da yanıtları verme biçiminiz de karşınızdaki kişilere göre değişiklik gösterebilmelidir.

• Yanıtlarınızda kullandığınız örneklerin olabildiğince güncel olmasına özen gösterin. 10 yıl öncesinde çalıştığınız firmadaki deneyiminizden çok, en son çalıştığınız ya da son dönemde çalıştığınız şirketlerdeki örnekler daha etkileyici olacaktır.