Ön Yazı Yazmaktan Nefret Etmemizin 3 Sebebi (Ve Çözümü)

İş arama sürecimizde en nefret ettiğimiz şeylerden birisi özgeçmişimize bir ön yazı yazma sürecimizdir. Ön yazı hem kısa ve net olarak özgeçmişimizin önemli noktalarını yansıtabilmeli hem de hayalimizdeki işe kavuşmamız için karşı tarafı ikna edici unsurları taşımalı.

Ön yazıların hayatınızı nasıl etkilediklerini merak edebilirsiniz. Ancak o kısacık yazının özgeçmişiniz ile işveren arasında köprü görevi taşıdığını ve ilk iletişim kaynağı olduğunu unutmayın.

Ön Yazı Yazmaktan Neden Nefret Ederiz?

Ön Yazı Yazmaktan Neden Nefret Ederiz?

Bu yazımızda ön yazı yazmaktan neden nefret ettiğimizi açıklarken bu süreci, yani özgeçmişimize ön yazı yazma sürecini, daha az acı çekerek atlatmanızı sağlamak için vereceğimiz önerilerimizi 3 başlık altında toplayacağız.

Öz Yazı Yazmanın Sıkıcı Olduğunu Düşünmek

Eski aynı şeyleri tekrar tekrar yazdığınızı düşünmek, ön yazı yazmanın basmakalıp, bir formüle dayalı bir şey olduğunu düşünmek elbette ön yazı yazmaktan nefret etmenize yol açar. Çoğunlukla kendinizi bir robot gibi hissedersiniz. Özellikle bir şablon kullanarak ön yazı hazırlıyorsanız, bu şekilde hissetmeniz çok normal.

Çözüm:

Yaratıcı olun. Unutmayın, bu ön yazı sizi diğer yüzlerce adaydan ayıracak, bir adım öne çıkmanıza olanak sağlayacak şeydir. Bu ön yazı sayesinde işveren sizin hakkınızda daha fazla şey öğrenmek isteyerek öz geçmişinizi eline alacaktır. Bu yüzden ön yazınızda bir şablon kullanmak yerine, daha kişisel, daha yaratıcı ve yazarken sıkılmayacağınız derecede bir ön yazı hazırlamalısınız.

Belki harcamanız gereken zaman daha fazla olacaktır ancak sonucunu düşündüğünüzde harcanan zamanın değdiğini göreceksiniz. Ön yazınıza başvurduğunuz işi ve şirketi ne kadar çok istediğinizi, orada çalışmaktan zevk alacağınızı belirterek başlayın. Sonuçta bu onlarla iletişime geçtiğiniz ilk sefer.

Gerginliğiniz Sizi Ele Geçirmiş İse

Bir ön yazı yazacağınızı düşündüğünüzde geriliyor musunuz? O kısa yazının sizin iş hayatınızda oynadığı önem aklınıza geliyor ve geriliyor musunuz? Bir türlü o sihirli sözcükleri kağıda dökemiyor musunuz? Ya yanlış bir ön yazı yazarsanız? Örneğin içinde bir sürü yazım ve noktalama hatası varsa… Çok fazla stres ile yazamayacağınız kesin. Bu yüzden ön yazınızı yazmadan önce, ön yazı hakkında düşündüğünüz, bildiğiniz her şeyi unutun.

Çözüm:

Özgeçmişinize yazacağınız ön yazının öneminden yukarıda bahsetmiştik. Bunları bilmek ama fazla büyütmemek gerekir. Ön yazınızı yazmak için masa başına geçtiğinizde hayatınızı değiştirecek bir şey gibi değil de, bir e-mail yazıyormuş gibi düşünün. Sonuçta bir beyin ameliyatı gerçekleştirmiyorsunuz. Sadece bir ön yazı. Ön yazınızın ilk örneğini bu şekilde yazdıktan sonra artık onu düzenleme ve geliştirme aşamalarına geçebilirsiniz.

Kendiniz Hakkında Yazmak Zor Geliyor

Ön yazıların en kötü kısımlarından biri ise sizi anlatacak kelimeleri bulabilme kısmıdır. Başarılı yönleriniz, güçlü yanlarınız ve nitelikleriniz. Belki de utangaç birisiniz ve bunlar hakkında arkadaşlarınız ile dahi konuşmuyorsunuz. Belki de kendinizi yeteri kadar tanımıyorsunuz. Ya da en kötüsü, kendinizi anlatmak size saçma geliyor.

Çözüm:

Resmi bir yazıya kişisel özelliklerinizi yazma fikri, samimi olamayacağınızı düşündürebilir. Bu yüzden kişisel özelliklerinizi önce farklı bir kağıda, kendinizi rahat ve samimi hissedebileceğiniz bir kağıda yazarak başlayın.

Başarılı olmanızda hangi kişisel özelliklerinizin etkisi oldu? Sanki birine mektup yazıyormuş gibi beyaz bir kağıda kendiniz hakkında düşündüklerinizi yazın. Aslında kulağa ne kadar zor bir şeymiş gibi geliyor değil mi? Çünkü aslında bu şekilde yazarak, kendimizle yüzleşiyoruz. Belki de bu yüzden zorlanıyoruz bu kısımda. Ancak en doğru ve en sihirli kelimeleri bulabilmenin başka bir yolu yok.

Korkuyorsunuz. Ön yazı yazamıyorsunuz. Yazmaktan nefret ediyorsunuz. Her başvuru için tekrar tekrar ön yazı yazmak sizi çok yoruyor. Nedeni ne olursa olsun, kendinizi rahat hissedin ve her şeyi akışına bırakarak ön yazınızı yazın. Umarız bu ön yazınız, istediğiniz işe kavuşmanızda size yardımcı olur.