Alternatif CV Örnekleri Formatı

ALTERNATİF CV ÖRNEKLERİ FORMATI

Alternatif CV yaratıcılığınızı göstermek için özgün ve göz alıcı biçimde veya akıllı ifadeler kullanır. Yaratıcılığın gerekli olduğu grafik tasarımcısı ya da reklam yöneticisi gibi işlere başvuracaksanız bu CV örneği formatını kullanabilirsiniz.

Alternatif CV olması gerekenleri bir bütün olarak özetlemek oldukça zordur çünkü bu tür CV örnekleri bir birinden farklı ve yaratıcı olabilmektedir. Ama Alternatif CV formatı için aşağıdaki örnekler verilebilir:

  • Reklamcılık ile ilgili bir işe başvururken CV’nizi reklam ilanı gibi sunmak
  • Görsel tasarımla ilgili bir işe başvuruyorsanız dekoratif bir kağıt üzerine CV’nizi hazırlamak
  • Eğer yazmak ile ilgili bir işe başvuruyorsanız, CV’nizi bit hikaye formatında hazırlayabilirsiniz

Artıları ve Eksileri nelerdir?

Aşağıdaki durumlarda bir Alternatif CV kullanabilirsiniz:

  • Eğer yazma ve görsel alanlarda yaratıcılık gerektiren bir işe başvuruyorsanız ve bu sebeple yaratıcı bir CV hazırlamak istiyorsanız
  • Eğer başvuracağınız şirketi ya da mülakat yapacağınız kişiyi yakından tanıyorsanız ve yaratıcı bir CV’nin onları etkileyeceğini düşünüyorsanız

Aşağıdaki durumlarda Alternatif CV formatı uygun olmayabilir:

  • Yönetim işine başvuruyorsanız
  • Eğer CV’niz başvuruda bulunacağınız yaratıcı takıma değil de insan kaynakları bölümü tarafından değerlendirilecekse
  • Yaratıcılık gerektirmeyen işlere başvuruyorsanız

Alternatif CV kullanıp kullanmama konusunda değerlendirmeyi sizin yapmanız gerekmektedir. Eğer iş başvurusunda bulunduğunuz şirketin ya da görüşme yapacağınız kişinin bu tür CV lerden hoşlanmayacağınız düşünüyorsanız riske girmeyerek normal bir CV hazırlamanız daha faydalı olabilir.

Bütün CV lerden önemli olan kendinizi net bir şekilde ifade etmeniz ve karşı tarafı bu işi yapabileceğinize inandırmanızdır. Eğer karmaşık bir CV hazırlamak sizi bu konularda gerilere düşürecekse bu durumda klasik formatta bir CV hazırlamak en doğrusu olacaktır.

Eğer bir teknik sihirbaz iseniz:

Eğer online olarak iş başvurusunda bulunacaksanız ve yaratıcı bir görsel etki yaratmak istiyorsanız teknolojiyi kullanarak flash animasyon ve video formatında CV hazırlayabilirsiniz.

Ama şunu da unutmamak gerekir ki bazı işverenler bu CV leri görüntülemek için gerekli teknolojik altyapıya sahip olmayabilirler. Bu durumda hazırladığınız teknolojik Cv ile birlikte düz metin formatında bir CV de göndermeniz faydalı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *