Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

CEO’ların Mülakatlarda Sordukları 5 Önemli Soru (Ve Cevapları)

Üst düzey ve önemli pozisyonlar için iş görüşmesine katıldığınızda, doğrudan şirketin CEO’su, genel müdürü veya şirketin sahibi ile görüşme yapmanız olasıdır. Herhangi bir iş görüşmesinden farklı olarak, insan kaynakları yöneticilerinin sordukları sorulardan çok farklı sorularla karşılaşabilirsiniz.

Peki, bir CEO ile mülakat yapmaya hazır mısınız?

Bu yazımızda iş görüşmelerinde CEO’ların gerçekten sordukları 5 önemli mülakat sorusundan bahsedeceğiz.

ceo-mulakat-sorulari

CEO Mülakat Soruları

  • Asansör Konuşması

Brain Chesky, Airbnb CEO’su

“Katıldığım iş görüşmelerinde adaylardan üç dakika içerisinde kendilerini özetlemelerini isterim. Gerçekten kim olduklarını ancak bu şekilde öğrenebileceğimi düşünüyorum. Kendilerine verilen üç dakikada hayatlarında hatırlanmaya değer gördükleri şeyleri paylaşırlar.

“Bana kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?” klasik iş görüşmesi sorusuna verilecek cevap, Asansör Konuşması tekniği sonucu elde edilen cevaba benzenlik gösterir. Ancak “Bana kendinizden bahseder misiniz?” sorusu özet bir bilgi istemesine rağmen, adaylar genelde başarılarını, yetenek ve deneyimlerini sıralayarak uzun bir cevap verirler. Bu soru aynı zamanda adaylara neden bu şirket ve pozisyon ile ilgilendiklerini açıklama fırsatı da verir. Oysaki Asansör Tekniği kısıtlı zaman tanıdığından, her şey hızlı gelişecek ve CEO’lar karşılarındaki adayın fikirlerinin oluşum sürecini daha kolay gözlemleyebilecektir. Başka bir deyişle böylece karşılarındaki kişinin gerçekte kim olduğunu gözlemlemiş olurlar.

  • Gerçek-Dünya Problemleri

Jane Park, Julep’in CEO’su

“Birine çözmesi için gerçek bir problem verdiğinizde ve onu gözlemlediğinizde, o kişi hakkında çok şey öğrenirsiniz. İş arkadaşı olarak nasıl biri olacak? Yerinde ve zamanında doğru hamleleri yapabiliyor mu? Probleme ilgili mi?”

Bir iş görüşmesinde adaya böyle bir soru yöneltildiğinde, iş görüşmesi çok fantastik bir durum alır. Problemin çözüm süreci doğrudan, işin gerekliliklerini yerine getirebilip getiremeyeceğini görmenizi sağlar. Eğer problem gerçekten doğru hazırlanmış ise çok kullanışlı olacaktır. İş görüşmesine gelen adayın problemi doğru anlayabilmesi için gerekli açıklama öncesinden yapılır ve çözüm hakkında ne düşündüğü sorulur. Cevabı üzerine önerdiği çözüm yolu irdelenerek, bir sonuca varmaya çalışılır. Rahat düşünebilmesi önemlidir. Adayı rahatlatmak için sormak istediği soruları özgürce sorabileceğini söylenir. Elbette çözüme gitmesi önemlidir ancak nasıl düşündüğünü de görmek de şirketler açısından oldukça önemli.

  • Konuşmadan

Kat Cole, Cinnabon Genel Müdürü

“İş görüşmesi konuşmanın başlaması ile başlamaz. Süreç, konuşma öncesi başlar. Peki konuşmadan beklerken nasıl bir iletişim kurulur?”

“Bir tomar kağıdı kapının girişi ile masa arasındaki yere bırakırım. Aday iş görüşmesi yapmak üzere ofisime girdiğinde onları görür. Kağıtları toplayıp toplamadığını görmek isterim. Bu benim kararımı verirken kullandığım tek kıstas değildir elbette. Ancak aday hakkında daha girer girmez bazı fikirler edinmeme yardım eder. Özellikle detay odaklı biri mi bu şekilde fikir edinebilirim.”

Konuşmadan kurduğumuz iletişime örnek olarak e-mailleri de örnek verebiliriz. Ön yazı, özgeçmiş vb. yollarken e-mail atmış olabilir. Adayın göndermiş olduğu bu e-mailler önemlidir. Sonuna teşekkür notu vb. ekliyor mu? Kibar konuşuyor mu? Konuşma dışında kurulan iletişim aday hakkında bir fikir edinmeye ve karara varılmasına olanak sağlar.

  1. Havaalanı Testi

Deborah Bial, Posse Foundation’un Genel Müdürü

“Bir şey hakkında karar vermem gerekiyor. Bugünün gazetesinde ne haberler var? Ne düşündüklerini, nasıl düşündüklerini, nasıl ifade ettiklerini, nasıl soru sorduklarını ve nasıl dinlediklerini bilmek isterim.”

Havaalanı Testi şirkete zarar verebilecek, çekilmez kişilikteki adayları elemek için bir yöntemdir. Aynı zamanda ne kadar ilginç bir insan olduğunuzu öğrenmek için kullanılır. Ancak bir çalışan olarak nasıl etkili olacağınızı öğrenmek için kullanılamaz. Bu yöntem karşısında eşsiz ve en iyi fikirlerinizi paylaşın. Bunu yaparkende sakın hala bir iş görüşmesinde olduğunuzu unutmayın. Cevaplarınızı uygun bir şekilde verin. Havaalanı Testi ilgi alanlarınız ile ilgili bir test mi? Yoksa hala iş görüşmesinin bir parçası mı? İşveren yanıtlarınızı kibarca dinliyor mu yoksa size bazı fikirler öne sürüyor mu? Bu kısımlara dikkat ederek görüşmenizi ilerletin.

  1. Doğru Soru

Neil Blumenthal, Warby Parker’ın Yardımcı Genel Müdürü

“Yaptığımız her işin içine biraz eğlence katabilmek, temel değerlerimizden biridir. Bu sebeple çoğunlukla “En son kimin taklidini yaptınız?” gibi bir mülakat sorusu sorarız. Buradaki asıl mesela son bir haftada hiç taklit yapmamanız değildir ve işe alım sürecini etkilemez. Bu soru ile karşılaştığınızda nasıl bir tepki verdiğiniz bizim için çok önemlidir. Kendinizi çok ciddiye alan biri misiniz? Eğer öyleyse bizim için sakıncalı bir durum. Çalışanlarımızın işlerini ciddi yapmalarını bekleriz ancak aynı ciddiyeti kendilerine göstermeleri hoş bir durum değildir.”

Beklenmedik bir soru ile karşılaştığınızda verdiğiniz olumlu tepki ve cevaplar sizin şirketin kimliğine uyum sağlayacak biri olduğunuzu gösterir. Buradaki en kritik nokta verdiğiniz cevaplarınız ve nasıl hareket ettiğiniz. Bu zor ve şaşırtıcı soruları hevesli bir şekilde karşılayın. Cevabınızı hazırlarken sorudan memnun kaldığınızı yüzünüzden okunabilsin.