Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

“Çalışma Arkadaşlarınız Sizi Nasıl Tanımlar?” Mülakat Sorusuna Karşı 3 Strateji

Çoğu insan kendi başarılarını ve özelliklerini, mülakat soruları karşısında doğru bir şekilde ifade edemiyor. Başarıları ve özellikleri diğer adaylardan üstün olan kişiler bile sıra iş görüşmesine gelince başarısız olabiliyor.

“Daha önceki çalışma arkadaşlarınız sizi nasıl tanımlar” mülakat sorusunda ise, kendi kelimeleriniz yerine başkalarının sizin hakkınızda ne söylediklerini ifade etmenizi bekliyorlar. Bu mülakat sorusu ile amaç, başkalarının sizin hakkınızda söylediklerini duymak ve daha objektif bir bakış açısı yakalamaktır.

calisma-arkadaslariniz-sizin-hakkinizda-neler-soyler

Çalışma Arkadaşlarınız Sizi Nasıl Tanımlar? – Mülakat Soruları

  1. Sizin Hakkınızda Yapılmış Bir Performans Değerlendirmesinden Alıntı Yapın

Bu soruya yanıt vermenin en kolay yolu, sizin hakkınızda eski işvereninizin ya da yöneticinizin yapmış olduğu bir değerlendirmeden alıntı yaparak kendinizi tanımlamanızdır. Referans vermek kendinizi “güvenilir” olarak tanıtmanın etkili bir yoludur. Referansınıza ek olarak, yine bu değerlendirmeden yola çıkarak daha büyük bir resmi gözler önüne serebilirsiniz. Bu resim kuşkusuz yaptığınız alıntıdaki boşlukları dolduracak cinsten olmalı.

Örnek: “Aslında, aldığım son performans değerlendirmesi Nisan ayındaydı ve işveren beni insiyatif alabilen, zor problemlerle karşılaştığında korkmayan ve geri çekilmeyen biri olarak tanımlamıştı. Benim önceki işimdeki sorumluluğum sahada yer almak ve bir şeyler ters gittiğinde bunlara müdahale etmekti. Bir takımın parçasıydım ve rolüm gereği yaptıklarımın sorumluluğu bana aitti. Beni değerlendirme raporunda da aynen böyle ifade etmişlerdi.”

  1. Bir Hikaye ile Başlayın ve İşe Yarar Bilgileri Paylaşın

Soruya yanıt vermenin başka bir yolu ise bir hikaye ile başlamak ve hikayeyi eski patronunuzun veya iş arkadaşlarınızın sizi nasıl tanımladığı ile bitirmektir. Soru çok ucu açık olduğundan, kendiniz hakkında değinmek istediklerinize bu cevabınızda açıkça olmasa da değinebilirsiniz. Hikayeniz içerisine işverenin duymasını istediğiniz şeyleri, örneğin bazı niteliklerinizi ve edindiğiniz tecrübelerinizi yerleştirebilirsiniz.

Örnek: “Fark ettiğim bir şeyden bahsetmek istiyorum. İnsanlar, yani iş arkadaşlarım genellikle bana yaptıkları bir işin veya programın nasıl olduğunu sorarlar. İş konusunda birçok deneyimim oldu ancak bana gelmelerinin nedeninin bu olduğunu düşünmüyorum. Örneğin bir etkinlik yapılacaksa benden fikir alıyorlar çünkü benim etkinliğin ayrıntıları hakkında sorular soracağımı biliyorlar. Eğer iş arkadaşlarıma benim nasıl biri olduğumu sorsanız, onların benim hakkımda söyleyecekleri kuşkusuz mantıklı, organize ve titiz olur.”

  1. Üç Olumlu Özelliğinizi Her Biri için Birer Örnek Vererek Açıklayın

Eğer hazırlıklı değilseniz, hikayeler anlatmak size zor gelebilir. Buna alternatif olarak yapabileceğiniz diğer şey ise üç olumlu özelliğinize birer örnek vererek soruyu yanıtlamak. Bu üç özellik sizin işiniz ve iş ortamınız ile ilgili olmalı ve sonrasında her bir özelliğinizi anlatan bir örnek vererek soruyu yanıtlamalısınız.

Örnek: “Bunlar hakkında konuşmak istemiyorum ancak iş arkadaşlarım beni genellikle düşünceli ve çok çalışkan olarak ifade ederler. Bunun nedeni ise herhangi birinin doğum gününü gibi özel günlerini hiç unutmamam ve hava kararana kadar ofisten çıkmamam olabilir. Patronum ise müşteri ilişkileri konusunda bilgili olduğumu sıklıkla söyler. Bunun nedeni ise müşteri ilişkileri konusunda üzerime aldığım sorumlulukların fazlalığı olsa gerek.”

Artık, bu mülakat sorusu ile karşılaştığınızda yapacağınız şey, gülümsemek olmalı. Hazırlıklı olduğunuz için artık bu sorunun sorulmasını büyük bir şans olarak düşünebilirsiniz. Kendiniz hakkında eski patronlarınızın ve iş arkadaşlarınızın söylediklerine ek olarak bir çok şeyi ifade etme şansına sahip oldunuz. Böylece hem işverenler sizin hakkınızda birçok şey öğrenmiş olacaklar hem de siz içinizde “Keşke şunu da söyleseydim.” düşünceleri ile mülakattan ayrılmamış olacaksınız.