Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Başarılı Bir Mülakat İçin İpuçları

İş başvurularının internet üzerinden yapıldığı günümüzde, mülakatlar çok büyük önem arz etmektedir. Zira bir iş ilanı için yüzlerce hatta binlerce cv gönderilmekte. Bu cvler incelendiğinde en az yarısının, teoride o iş için uygun olduğu kanısına varılabilir. İşte bu aşamadan sonra yüz yüze görüşmeler, mülakatlar gündeme alınır ve bundan sonrası adaylar için biraz stresli olabilmektedir. Çünkü daha önceden tanımadığı, bir kez bile karşılaşmadığı kişi ya da kişilerle ortalama yarım saatlik bir sohbet yapılacak ve bunun sonunda o işe alınıp alınmayacağına karar verilecek. Bu kadar büyük önem arz eden mülakatların neredeyse hepsi için geçerli bazı kurallar, olmazsa olmazlar vardır. Bu hususlara hakim olmak işe alınmayı garantilemez belki, ancak adayın işini kolaylaştırır.

basarili-mulakat-ipuclari

Başaralı Mülakat İçin İpuçları

İş görüşmesine hazırlıklı gidin!

Adaylar mülakat yapan kişileri muhtemelen tanımıyorlar. Ancak başvuru yaptıkları şirketi ve iş görüşmelerini yapan kişi ya da kişileri araştırmakta fayda vardır. iş başvurusu yapılan firma hakkında görüşme öncesinde mutlaka ayrıntılı bir araştırma yapılmış olmalıdır. Bununla birlikte aday, kendi başvurduğu pozisyon ve orada görev yapan kişilerin tam olarak neler yaptığıyla da ilgili bilgi sahibi olmalıdır. Zira işe alınırsa ne yapması gerektiğini bilen kişi, kendisinin o iş için en uygun kişi olduğunu anlatmakta da zorluk yaşamaz. Ayrıca görüşme yapılacak kişinin adı öğrenilerek, onun internet, sosyal paylaşım siteleri hesapları incelenebilir ve o bireye dair özel ve genel bir fikir sahibi olunabilir. Örneğin nereli, hangi okuldan mezun, hangi sporlarla ilgileniyor, hobileri, hangi futbol takımının taraftarı gibi bilgilere hakim olmak önemli olabilir. Zira görüşmeyi yapan kişi hangi pozisyonda olursa olsun, normal bir insan ve belki de sohbet o yönlere kayabilir, bir yakınlık kurulabilir.

Başarı özgeçmişinizi kısa ve net olarak anlatmaya hazır olun!

Hemen her mülakatta adayın kendisini anlatması gereken kısa bir zaman dilimi bulunur. Burada aslında basit bir özgeçmişten değil, başarı hikayesinden, iş ve kariyer yaşamındaki etkileyici noktalardan bahsetmekte fayda vardır. Burada adayın asıl amacı iş geçmişindeki kilit noktaları, özel yetileriyle elde ettiklerini anlatarak, karşısındaki kişileri bir tık daha fazla etkileyebilmek olmalıdır.

Nereye ve kime bakacağınızı bilin!

Sosyal, özel, profesyonel tüm insan ilişkilerinde konuşurken göz kontağı kurmak çok önemlidir. Kiminle konuşuyorsanız direkt olarak onun gözünün içine bakarak konuşmak ve size bir şeyler anlatan kişinin gözünün içine bakarak onu dinlemek iletişimi çok daha güçlendirecektir. Özellikle de iş görüşmesi gibi hayati bir zaman diliminde iletişimi güçlü tutmak adına buna dikkat edilmelidir. Belki de mülakatın en zor bölümü burasıdır. Mülakatı bir tek kişi gerçekleştiriyorsa onunla, birkaç kişi birlikte panel şeklinde gerçekleşiyorsa da o an kim konuşuyorsa onunla göz teması kurulmalıdır. Örneğin mülakatı yapan 3 kişiden biri size soru sorduysa yanıtlarken öncelikle onunla göz kontağı kurmaya, ancak aralarda da diğerleriyle de göz göze gelmeye özen gösterin.

Mülakat esnasında her hangi bir şeyle oynamayın!

Çoğu insan bir şeyler düşünürken ya da birilerini dinlerken mutlaka elindeki kalemle, parmağındaki yüzükle ya da kolundaki bileklikle oynar. Hatta saçıyla, sakalıyla bile oynayanlar bulunmakta. Yetişkin herkes böyle bir huyu, alışkanlığı olup olmadığının farkında, bilincindedir. Eğer sizin de böyle bir alışkanlığınız varsa, mülakata gideceğiniz gün yüzük, bilekliği takmayın, elinize kalem almayın hatta saçlarınızı önünüze gelmeyecek şekilde toplayın. Mülakata gideceğiniz tarih belli olduktan sonra bu alışkanlığınızı yenmek için kendi kendinize telkinlerde bulunun. Zira mülakat esnasında elinde, üzerinde bulunan bir şeylerle oynayan, onlarla meşgul olan adaylar çok hoş bir profil çizemeyebilirler.

Rahat olun!

Yaşama pozitif ve rahat bir bakış açısıyla yaklaşan kişiler her zaman bir adım öndedirler. İster okulda, isterse iş görüşmesinde olsun rahat olmak, kendine güvenmek başarılı olabilmenin temel koşullarındandır. Zira stres ve endişe kişinin kendisini doğru tanıtmasına, konuşmasına, oturup kalkmasına bile olumsuz etki etmektedir. Siz bir işe başvuru yaptıysanız ve cvniz incelenip görüşmeye çağrıldıysanız, demek ki o iş için uygun özelliklere sahipsiniz. Cvde yazılı olarak anlattığınız yeti ve başarılarınızı bir de sözlü olarak anlatacağınızı düşünün. Bu bakımdan öncelikle o iş için en uygun kişi olduğunuza kendiniz inanın, ardından karşınızdaki kişiyi inandırmak çok daha kolay olacaktır.