Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bana Kendinizden Bahseder Misiniz Mülakat Sorusu – Video

Bana kendinizden bahsedin mülakat sorusuna nasıl cevap vermelisiniz?

Bana kendinizden bahseder misiniz? – İş görüşmesine gittiğinizde, tanışma safhasından sonra sorulan ilk mülakat sorusu genellikle bana kendinizden bahseder misiniz sorusu olur. Bu sorusu kolay gibi görünse de, mülakat öncesinde mutlaka hazırlık yapmanız gereken sorulardan biridir.

Peki, bu soruya nasıl bir cevap vermelisiniz? Mülakat öncesinde nasıl bir hazırlık yapmalısınız?

Bu soruya cevap verirken, genel ve kısa bir özet hikaye anlatmanız beklenir. Mezun olduğunuz okul ve bölümden başlayarak, okulda yer aldığınız projeleri ve iş tecrübelerinizi anlatabilirsiniz. Bu soru için en iyi cevap yöntemi, iş ilanında aranılan özelliklere sahip olduğunuzu anlatmaktır. Almış olduğunuz eğitimlerin, iş tecrübelerinizin bu iş ile örtüştüğünü göstermek, dolayısı ile bu iş için en uygun adayın siz olduğunuzu karşı tarafı ikna etmeniz gerekir

Bunları yapabilmek için iş ilanında yazan aranılan özellikleri görüşme sırasında da hatırlamalı ve bu özellikleri kendi hikayenizin arasına mutlaka sıkıştırmalısınız

Verilebilecek en kötü cevap, karşındaki iş ve şirket ile hiçbir alakası olmayan bir şeyler söylemek olabilir. Yani, “3 ay önce eşimin tayini çıktı ve buraya taşındık. Burası da evime yakın olduğu için başvuru yaptım” gibi. Ya da “Üniversiteden yeni mezun oldum, şu anda da uygun olabilecek tüm ilanlara başvuru yapıyorum.” Gibi.

“Bana kendinizden bahsedin” mülakat sorusunu cevaplarken, cv’nizde yazan bilgilerin özetini yapmanız da gereksiz bir davranış olacaktır.

Dediğim gibi bu soruya verebileceğiniz en iyi cevap, tecrübelerinizin ve yeteneklerinizin, bu iş için ne kadar uygun olduğunu göstermektir.