Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

B ve C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığından Yükseltme Sınavı

B VE C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI BELGESİNE SAHİPLER İÇİN YÜKSELME SINAVI FIRSATI

2 Ağustos 2013 tarihinde 28726 sayılı resmi gazetede yayınlanan “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”a göre iş sağlığı ve güvenliği belgesine sahip olanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmiş prim günü sayısına ve sahip olduğu belgeye göre üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına 2 Ağustos 2013 tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde en fazla iki defa girebilecekler.

Bu demek oluyor ki; B sınıfı ya da C sınıfı uzmanlık belgesine sahip olanlar 2 Ağustos 2013 tarihinden itibaren yapılacak olan yükselme sınavlarına girerek B ya da A sınıfı belge hakkına sahip olacaklar. Ancak bu hakka sahip olabilmek için kanunda belirtilen prim günlerini tamamlamış olmak gerekiyor.

21 aralık 2013 tarihinde yapılacak işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınav duyurusunda  

“ (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,

  (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;

a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına, girebileceklerdir.” Şeklinde bir açıklama yer almaktadır.

Bu primlerden hangi kurum (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) ve hangi zaman dilimde ödendiğine bakılmayacaktır.

Yükselme sınavının tarihi 23 Şubat 2014 olarak belirlenmiştir. Bu sınava girmek isteyenler uzmanlardan henüz belgesini almamış olanlar 20 Ocak 2014  Pazartesi günü saat 23:59’a kadar hak ettikleri belgenin tutarı olan 413,00 TL’yi Ziraat Bankasına yatırmaları gerekmektedir. Belge ücretini yatıran adaylar 22 Ocak 2014 gününden 27 Ocak 2014 günü mesai bitimine kadar İSG-KATİP http://isgkatip.csgb.gov.tr/Logout.aspx adresinden sınava girebilecekleri belge grubunu sorgulayabilecekler. Belge grubunda hata olduğunu düşünenler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın  Genel Müdürlüklerine itiraz için başvurabilecekler.

2 Ağustos 2013 tarihinde 28726 sayılı resmi gazetede yayınlanan “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 56. Maddesinde belirten değişikliklere göre 50’den az çalışanı olan az tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için için 1/7/2016 tarihinde, Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra iş güvenliği ve uzmanı bulundurma zorunluluğu vardır.

Bu değişiklikler ile ihtiyaç duyulan uzman sayısı her geçen gün artmaktadır. B ve C sınıfı belgeye sahip uzmanlar için bu büyük fırsat kaçırılmamalı.

– – – –

İş Güvenliği Uzmanı İş İlanları İçin Hemen Buraya Tıkla!

– – – –