Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Adayların Mülakatta Sorgulamaları Gereken 3 Önemli Konu

İşverenler veya şirketlerin insan kaynakları uzmanları, mülakat sırasında sorulmak üzere onlarca mülakat sorusu hazırlarlar ancak iş görüşmesi sırasında bu listenin dışına da çıkarlar. Çünkü yüz yüze bir iş görüşmesinin seyrini sizin kadar karşınızdaki de belirler ve adayların soracağı sorular işverenin veya insan kaynakları uzmanlarının size soracakları “sıradaki sorularını” büyük ölçüde etkiler.

Bu yazımızda mülakat sırasında işverene mutlaka sormanız gereken soruları, 3 ana bölüm olarak bulabilirsiniz.

mulakat-sirasinda-adaylarin-sormasi-gereken-konular

Adayların Mülakatta Sorgulamaları Gereken 3 Önemli Konu

  1. Şirket ile ilgili sorular

İş arayan biri olarak soracağınız ilk sorular mutlaka şirket ile ilgili olmalı. Dürüst olmak gerekirse, işverenler kendi şirketleri hakkında konuşmaktan büyük zevk alırlar. Ayrıca işverenler adayların işe ve şirkete olan ilgilerini görmekten mutlu olurlar. Mülakat sırasında şirket ile ilgili sorular sormanız, şirket ile ilgili gerekli araştırmayı yaptığınızı gösterir. Ve hala soru sorarak, şirket ile ilgili daha fazla şey öğrenmek arzunuzu da göstermiş olursunuz.

Mülakat esnasında şirket ile ilgili soru sorarken “Referanslarınız kimler? Kimlerle çalışıyorsunuz?” gibi sorular sormamalısınız. Bu gibi bilgileri zaten iş görüşmesi öncesi araştırmış olmanız gerekir.

Örneğin, şirketin sektördeki rakipleri ile nasıl başa çıktığını ve belli bir ürünün satışında nasıl bir yol izlediklerini sorabilirsiniz. Veya “Sizce beni bu şirkette çalışırken en çok motive edecek olan şey nedir?”. Çok kişisel bir soru olarak gözükse de işverenin hoşuna gidecektir.

  1. Pozisyon/iş ile ilgili sorular

Sıradaki sorunuz, yapacağınız iş ile ilgili olmalı. Çoğu aday iş görüşmesinde böyle bir soru sormayı çok önemsiz, kolay bir şey gibi görebilir ve iş görüşmesi sırasında böyle bir soru sormaz.

Örneğin, “Bu iş için ideal bir personelde hangi nitelik ve deneyimlerin olması gerekir?” veya “İşe alındıktan sonraki ilk 60-90 gün içinde benim pozisyonumda, yapılması gereken en önemli yapmam şey nedir?” gibi bir soru sorabilirsiniz.

“Bu pozisyon için başarılı olmayı nasıl tanımlarsınız?” gibi bir soru sorduğunuzda, işveren sizin işe alınacağınız pozisyonda başarılı olmak isteğinizi çok daha net olarak anlayacaktır. Ayrıca, işverenden bu sorular sayesinde yeteri kadar geri dönüş almanız, ileride kendinize çizeceğiniz yolu daha bilinçli bir şekilde biçimlendirmenizi sağlar. Uzun vadede pozisyonun geleceğini görmenize ve ona göre davranmanıza katkı sağlar.

  1. İşe alım süreci ile ilgili sorular

İş görüşmesi bitmek üzere…Tam bu noktada sormanız gereken soru işe alım sürecinin nasıl olacağıdır. İşverene veya insan kaynakları uzmanına aşağıdaki soruları sormanız, işi gerçekten almak istediğinizi gösterir.

  • Bundan sonraki süreç nasıl olacak?
  • Bu pozisyon için kaç kişi işe almayı planlıyorsunuz?
  • İşe alım sürecinde benden beklediğiniz / yapabileceğim şeyler var mı?
  • Pozisyonun durumunu kontrol edebilmem için önerebileceğiniz en iyi yol nedir? Mail, telefon vb.?

Yukarıdaki sorular işe alım sürecinde olduğunuzu düşündüğünüzü karşınızdakine iletir. Mülakat bitiminde ve sonrasında, işveren ile iletişiminizi sürdürme çabanız, diğer çoğu adayın yapmayacağı bir şeydir ve sizi bir adım öne çıkarır.

Birini işe alma süreci zaman ve para açısından şirketlere bir maliyet doğurur. Bu yüzden işverenler iş görüşmelerinde ince eleyip sık dokurlar. En doğru çalışanı bulmak için çaba harcarlar. Sorularını bu amaç ile size yöneltirler.

Siz de işverene soracağınız sorularla işi ve şirketi daha iyi anlamaya başlarsınız. Ayrıca bu sorular size faydalı olduğu kadar, işverene de faydalı olacaktır. Sorduğunuz sorular işverenin kafasındaki sorulara cevap olma özelliği bile taşıyabilir.

Mülakatlarda soru sormayan, meraksız kişilerden olmayın ve sorduğunuz sorularla da bu iş için en doğru adayın siz olduğunu gösterin.