Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

“5 Yıl Sonra Kendinizi Nerede Görüyorsunuz?” Mülakat Sorusuna Cevap

5 Yıl Sonra Kendinizi Nerede Görüyorsunuz? Bu mülakat sorusuna hazırlanmanız, ne yapmak istediğinizi keşfetmenizde, ne yapmaktan hoşlandığınızı anlamanızda size yardımcı olacaktır. Sizin için önemli olan nedir? Beş yılınızı ne yaparak geçirmek istiyorsunuz ve bunun sonucu ne?

Önünüzdeki beş yıl ne ile meşgul olmak istediğinizi belirlemeniz, iş başvurularınıza da yön verecektir.

Kendinizi 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?

5-yil-sonra-kendinizi-nerede-goruyorsunuz

Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

Bu soruya vereceğiniz cevap üzerine daha önce düşünmemişseniz, iş görüşmesinde cevabınız rayından çıkacak ve anlamsız bir şekil alacaktır.

Yapılan araştırmalara göre insanlar bir şirkette veya pozisyonda ortalama 4.6 yıl çalışıyorlar. Ancak iş görüşmelerinde hala 5 yıl baz alınarak bu sorunun yöneltilmesi saçma gelebilir.

Hiçbir Cevap Vermemekten Kaçının

Çoğu çalışan adayı bu soruya tatmin edici bir cevap vermeden soruyu geçerler. Şirket politikasını benimseyerek iyi bir cevap vermeniz gerekmektedir.

Şirkette belirli bir pozisyonu işaret ederek, ben yıl sonra X pozisyonunda olmak istiyorum demek doğru değildir. Daha doğrusu böyle bir cevap tehlikelidir. Şirkete dahil olmadan hangi pozisyonun size açılacağını net olarak bilemezsiniz ve sizin istediğiniz pozisyona yükselme şansınız belki de hiç yoktur. O halde böyle kesin cevaplar vermeniz tehlikeli olur. Veya “5 yıl sonra sizin pozisyonunuza gelmek istiyorum.” demek gibi cüretkar davranışlardan kaçının.

Yani, bu soruya düşünerek cevap vermelisiniz. Böylece hem kendiniz için hem de işverenler için en doğru olanı yapmış olursunuz.

İşverenler Bu Soru ile Neyi Keşfetmek İstiyorlar?

Bu soruya yanıt vermeden önce, işverenin bu soruyu neden sorduğunu anlamanız gerekir. Bu soru aşağıdaki beş soruyu içine almaktadır:

  • İşin gerekliliklerini yeterince kavradın mı, ihtiyacımızın ne olduğunu biliyor musun?
  • Doğru bir tutuma sahip misiniz?
  • Güvenilir misiniz?
  • Şirket politikasına ve bu topluluğa uyum sağlayabilir misin?
  • Yapacağınız işte başarılı olmak için güçlü yanlarınızı nasıl kullanacaksınız?

Özellikleriniz ve deneyimleriniz diğer adaylar ile eşit seviyede olabilir. İşverenler ise şirkete en çok kimin uyum sağlayacağını düşünerek karar verirler. Hangi aday, şirket politikasını daha çok benimser? Beş yıl sonraki amaçlarınızı sıraladığınız bir listeyi işveren ile paylaşırken, sonunda güçlü yanlarınızın ve şirkete uyum sağlama potansiyelinizin kararda etkili olduğunuz göreceksiniz.

Cevabınızı Nasıl Hazırlamalısınız?

Bu soruya iyi hazırlanmak için aşağıdaki üç stratejiyi kullanabilirsiniz:

  1. Onlara neden minnettar olacağınızı düşünün ve buna odaklanın.

Bu işte ve bu işveren için çalışırken nasıl hissedeceksiniz? İşiniz ile özel hayatınız arasındaki dengeyi nasıl sağlayacaksınız? Bu iş yeteneklerinizi gösterebileceğiniz, değerinizi ortaya koyabileceğiniz bir iş mi? Yeni şeyler öğrenme olanağınız olacak mı? İş hayatında yerinizde mi sayacaksınız, yoksa değeriniz gittikçe artacak mı?

Hislerinize kulak verin ve güçlü yanlarınızı düşünün. Nasıl bir işveren ve iş sizin değerinizi ortaya çıkarabilir?

  1. Gününüzü nasıl harcayacağınızı ve nasıl davranacağınızı düşünün.

Bir işin belirli bir görevine odaklanmayın. İş arkadaşlarınızla, müşterilerle, ve diğerleri ile olan iletişiminizi de düşünmeyin. Günün sonunda, gününüz hakkında nasıl düşüneceksiniz? İş gününüz ile ilgili ne hissedeceksiniz? Yeni bir şeyler öğrendiniz mi? Bu işin önceki işinizden farkı ne?

Bu düşüncelerinizi yazmaya zaman ayırın ve işinizi neden sevdiğiniz hakkında düşünün.

  1. Bu yeni işinizde kendinize ulaşacağınız bir hedef koyun.

Beş yıl sonra nerede olacağınızı gerçekten tahmin edemeyebilirsiniz. Ancak durumunuzu göz önünde bulundurarak olası geleceğinizi şekillendirebilirsiniz. Değerli bir çalışan olarak profesyonel ve kişisel özelliklerinizi listeleyin. Asıl soru şu; “Kariyerinizde beş yıl içinde sizin için önemli olacak olan şey ne?” veya “Kariyerinizin beş yıl içinde nasıl şekillenmesini istiyorsunuz?”.

Cevabınızı Geliştirin

İş bulma stratejileri yanında, kariyerinizde neyi başarmak istediğinize de kafa yormanız gerektiğini hatırlatırız. “Kendinizi beş yıl sonra nerede görmek istiyorsunuz?” sorusuda aynı amacı taşımaktadır. İlerisi için kafa yormanızı sağlamak. İş görüşmesindeki davranışlarınız da bu planlarınızı göstermeye yönelik olmalı.